YouthIdeas.EU

Portál Youth Ideas.EU je online platforma pre európsku mládež,  kde môže načrtnúť svoje vlastné nápady týkajúce sa problémov, ktorým Európa dnes čelí, a svoje nápady týkajúce sa Európy zajtrajška.

V rámci aktivít pre Euroscolu 2020 Online - Our Ideas for EU climatic change action sme pridali príspevok do platformy aj my - nájdete na odkaze https://www.youthideas.eu/questions/young-european-green-deal-our-ideas-eu-climate-change-action

Uvádzame jeho preklad do slovenčiny:

My sme študenti zo Slovenska z regiónu, v ktorom v 50 - tych rokoch 20. storočia expandovala ťažba hnedého uhlia, ktoré sa spaľovalo v neďalekej tepelnej elektrárni. Až v súčasnosti sa pristupuje k utlmovaniu ťažby už roky nekvalitného hnedého uhlia. Škody, ktoré sa napáchali výrobou elektriny z týchto fosílnych palív sú nedozierne - kontaminovaná pôda, úhyn včiel, poškodenie biotopov, prepady poddolovaných oblastí, zhoršenie zdravotného stavu ľudí atď. Prikláňame sa k tomu, aby EU prioritne riešila problematiku obnoviteľných zdrojov energie - radi by sme videli, že v našej oblasti sa revitalizuje krajina a elektráreň vyrába elektrinu napríklad z vodíka (tkz. zeleného vodíka), ktorý sa získava za pomoci slnka a vetra. Vieme, že vývoj výroby "zeleného" vodíka nie je ešte tak ďaleko, aby sa dal v plnej miere využiť. Čítali sme zaujímavé názory na výrobu zeleného vodíka, využiť územia púští a vodu z oceánov (potrebujeme solárnu alebo veternú energiu a vodu). Tiež je potrebné riešiť aj otázku transportu vodíka. Toto by mala byť priorita EU Green Deal.

Navrhovali by sme tiež, aby EU viac podporila výrobu a predaj nízkoenergetických zariadení - napr. už len taká maličkosť ako je LED žiarovka je v obchode omnoho drahšia ako klasická žiarovka.

Ďalšia oblasť je vývoj obalových plastov - vyrábať ich z materiálov, ktoré sa dajú opäť použiť a sú ľahko recyklovateľné či rozložiteľné, čiže sú ekologickejšie. Motivovať výrobcov, aby používali plastové obaly na svoje výrobky s rozumnou mierou a s ohľadom na životné prostredie.

Na štáty EU, ktoré by sa nepokúšali dosiahnuť cieľ byť uhlíkovo neutrálne, by mali byť sankcionované. Aké by boli nástroje na meranie? To je dosť ťažké určiť. EU by mala predložiť konkrétne merateľné body v tejto oblasti.

Podniky by mohli prijať väčšiu zodpovednosť v oblasti riešenia klimatickej krízy - ak budú znižovať emisie uhlíka, tak by mali napr. daňové úľavy, oceniť aj ďalšie snahy - napríklad aj auditom svojich priestorov (aby sa zbytočne nesvietilo, nekúrilo a podobne), zvážením nutnosti lietať a nahradiť konferencie či rokovania videohovormi, ak je to možné, zabezpečiť hromadnú dopravu zamestnancov na pracovisko, ak je to možné atď. 


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky